19934 updated post view 475

285,85,95,495

Why is gas $3.10? Why is airfare $260, one-way, for a 1:15 hour flight? Oh yeah, the $3.10 is for regular. Highway robbery. Pun intended.

****

Driving up the four interstate highways is never fun. 8 hours and 45 minutes of reading ugly brown signs bearing names of Indian Rivers, basins & parks, none of which will stay in my long term memory, is just plain boring. Blue signs of competing gas stations and restaurants illustrate a strong advertising industry. Then there is the truck driver that is just as bored, but at least has eye-candy from 9 ft above the paved road. I counted about 15 loud, annoying and unsolicited honks. I waved to the occasional driver just because. Hell, I was tired of “My Top Rated” on my ipod.

****

Kudos to Geisha who didn’t whine at all. She sat pin still in the back seat the entire time. We stopped once for a girl’s room break. Oh yeah, and we refilled the tank. $44.00, plus a Diet Coke and fruit bar = $47.00.

****
I just realized that the feds have us on lock down. I drive to save spending $260 one-way. But, $60 on gas, $5 on food (way cheap this time), 120 minutes of talk time on my cell phone, which if calculated results in $48 in overage fees (.40/min), and my self-paying hourly rate of, uhm, let’s say $80/hour x 9 = $720, makes my trip a total of $833 (didn’t even mention the wear on my car). After all, I spent an extra $573, just to try & save $260. I’LL FLY NEXT TIME!

Eat well, love unapologetically, pray with true intention, and take care of yourself.

Follow the sexy & delicious fun on

TWITTER | FACEBOOK | INSTAGRAM | GOOGLE+ |YOUTUBE

follow Bren Herrera on Pinterest

Don't forget to check out my debut cookbook!

Comments are closed.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites
Show Buttons
Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Linkedin
Share On Pinterest
Share On Youtube
Hide Buttons